Blog
Megéri-e átrohanni az életen? ...és egy ünnepen?
Sajnos feladat orientált vagyok, és egy család életében ennek az előnyei mellett sok hátránya is van. Különösen is érzem ezt az ünnepre való készülődés közben. A legnagyobb nehézséget az jelenti számomra, hogy mindig csak az előttem álló megmérettetéseket látom – ha lehet, elefánt méretűre nagyítva – míg a már elvégzett feladatok nem tűnnek fel, vagy ha mégis, hát csak hangyányira zsugorítva.
Sokáig éltem abban a tévhitben, hogy ez a normális. Egy nagy család háziasszonyaként nem is szabad máshogy éreznem, hiszen ha csak egy rövid órára is elfeledkezem a rengeteg és halaszthatatlan feladatomról, összedől az oly sok munkával felépített családi rend és béke kártyavára. És valóban, háziasszonyként talán tényleg nem gondolkodhatok másként, de vajon anyaként és feleségként is ez-e a legmegfelelőbb látásmód? Erre a felvetésre sok sok évvel ezelőtt az akkor 3 éves kisfiam adta meg a választ.
Akkor még nagyon lelkesen vette ki részét a házimunkából és ezt a legnagyobb természetességgel várta el alig 2 éves húgától is.
A jó példa mégis ragadós? Vagy amit a gyerekeim elé élek az állandó munkálkodásommal az a legnagyobb jó szándékom ellenére sem nevezhető jónak?
Egyik nap teregetés közben akartak segíteni és miután úgy láttam elég jól elboldogulnak a feladattal, rögtön valami más tennivaló után néztem, - a háziasszonyoknál talán ezt hívhatjuk szakmai ártalomnak – amikor is a következő rövid, de figyelemfelkeltő párbeszéd hangzott el két kisgyermekem között:
-Megölelsz? - kérdezte a kislányom a bátyától - egy meglehetősen nagy, apa méretű póló kiterítésével küszködve -, talán abban a reményben, hogy megszabadulhat, vagy legalább segítséget kaphat a nem éppen méretre szabott feladatban. Kisfiam – a húgára sem pillantva, minden figyelmét a munkának szentelve – csak ennyit mondott :
-Először kiteregetek, utána majd megölelgetlek!
És nekem ott, akkor, abban a pillanatban végre megállt a kezemben és a fejemben is a munka, tudtam, hogy ez a válasz nekem szólt. Hány ölelést mulasztottam már el? Hány visszafordíthatatlan pillanatról maradtam már le, amik a gyermekeimről kellett volna, hogy szóljanak? Aznap este, mikor már mindannyian elaludtak hosszú idő után először nem rohantam ki a szobából, hogy halaszthatatlan tennivalóimnak szenteljem az este hátralevő részét, hanem ott maradtam az ágyuk mellett és néztem, ahogy alszanak.
Anyaságom legemlékezetesebb pillanatai közé tartozik az az alig negyed óra – pedig hét gyerek mellett sok-sok boldog pillanat akadt – de ekkor kezdődött el valami, amit talán tudatosságnak nevezünk: jelen lenni gyermekeim mindennapjaiban!
Karácsony közeledtével persze gyakran azon kapom magam, hogy nem tudok megállni az előre összeírt sütési, takarítási, ajándékkészítési listák között, de ilyenkor ott vannak a gyerekek és emlékeztetnek a fontossági sorrendre!
Az akkor 3 éves kisfiam ma már 16 éves – és nem mondhatom, hogy olyan lelkes a házi munkákban való besegítésben, mint annak idején – de a családi anekdotává szelídült történetet természetesen ő is ismeri, és mint minden kamasz szeret tükröt tartani elém:
- Anya! Azért választottatok mintás járólapot, hogy ne látszódjon a kosz! Amit nem látsz az nincs! Gyere, menjünk inkább korcsolyázni!
És tudom, hogy igaza van, még helyesen látja a feladatok sorrendjét, legalábbis az én feladataimét, mert amikor a dolgai után érdeklődök, csak hamis mosollyal rám néz:
-Várhat, amig felnövök! - kacsint, aztán felkiabál az emeletre a többieknek: - Gyertek! Korcsolyázni megyünk!
Férjem csodálkozva néz rám: -Te is jössz?
Szórakozottan megrántom a vállam: - Most én is megyek!
Elrakom a listákat. A gyerekek vidáman dübörögnek le a lépcsőn. Már nincs visszaút – szerencsére!