Blog
Nemcsak a jobbkezeseké a világ
A balkezeseket gyakran sutának nevezik és sok kifejezés van, mely szerint a "bal" rosszat jelent. Lássuk, van-e ebben igazság?
A balkezeseket gyakran sutának nevezik és sok kifejezés van, mely szerint a "bal" rosszat jelent. Lássuk, van-e ebben igazság?
A magyarban például ilyen értelemben használják a balog, balogsuta, balszerencse, balsors, balsejtelem, balvégzet, balsiker, baleset, ballépés és eufemizált alakjai a balfék és a balfácán, balul üt ki, bal lábbal kelt fel, valamint az ügyetlen szinonimájaként használt kétbalkezes kifejezéseket.
Ma persze sok sok mindent tudunk már a balkezesekről, akik néhány száz évvel ezelőtt még üldözve és kiközösítve éltek közösségeikben és mindenképpen a rossz és a bűn, de legalábbis a hiba megtestesítői voltak amiatt, hogy eltértek a "megszokottól" vagyis a jobbkezesektől.
Ez is, az is!
Megfigyelések szerint a jobb kéz hosszabb idejű (6 hónap vagy több) sérülése esetén sokan válnak balkezessé és a gyógyulásuk után is a bal kezüket használják gyakrabban - ezt szerzett balkezességnek hívjuk.
A születéskor fellépő stressz is kiválthat balkezességre való hajlamot.
Genetikai okok is közrejátszhatnak a balkezesség kialakulásában, de nem kizárólagosan. Ha mindkét szülő balkezes, akkor is csak 46% annak az esélye, hogy a gyerek is balkezes lesz, de ebben a környezeti tényezők is szerepet játszanak, hiszen ebben az esetben a két szülőtől a bal kéz használatát látja.
Már a magzati korban eldől, hogy melyik agyfélteke lesz a domináns és ennek következtében az is, hogy a születendő gyermeknek melyik lesz a domináns keze.
A pedagógia mai álláspontja szerint balkezes gyereket „átszoktatni” szigorúan tilos. A megváltoztatására tett kísérlet súlyos zavarokhoz vezethet a tanulás és önértékelés területén is.
Ma már tudjuk, hogy a balkezesség, mint tulajdonság semmilyen szempontból nem hozható összefüggésbe az ügyetlenséggel, a rossz, hibás illetve bűnös jelzőkkel pedig végképp nem!
Támogassuk bal kezes gyermekeinket!
Fotó: occupationaltherapy.com.au