Blog

Nemcsak a jobbkezeseké a világ

Benedek-Horváth Bogáta
2024.08.13 08:38
Nemcsak a jobbkezeseké a világ

A balkezeseket gyakran sutának nevezik és sok kifejezés van, mely szerint a "bal" rosszat jelent. Lássuk, van-e ebben igazság?

A magyarban például ilyen értelemben használják a balog, balogsuta, balszerencse, balsors, balsejtelem, balvégzet, balsiker, baleset, ballépés és eufemizált alakjai a balfék és a balfácán, balul üt ki, bal lábbal kelt fel, valamint az ügyetlen szinonimájaként használt kétbalkezes kifejezéseket.

Ma persze sok sok mindent tudunk már a balkezesekről, akik néhány száz évvel ezelőtt még üldözve és kiközösítve éltek közösségeikben és mindenképpen a rossz és a bűn, de legalábbis a hiba megtestesítői voltak amiatt, hogy eltértek a "megszokottól" vagyis a jobbkezesektől.

Először nézzük a tényeket:

  • Társadalmunk mindössze 5-10%-a balkezes.
  • A balkezesek esetében a kreatívabb jobb agyfélteke a dominánsabb, így a művészi irányultságuk erősebb.
  • Jobb a memóriájuk, de kezdetben nehezebben tanulnak, mert a két agyfélteke használata eltér a megszokottól, így kezdetben több nehézséggel találkoznak az írás-olvasás terén, de később utolérik, sőt sokszor lehagyják jobb kezes társaikat.
  • Az egyszemélyes sportokban kiemelkedően teljesítenek, mint például a tenisz, a vívás vagy a box.
  • Mivel mindkét agyfélteke erőteljesen vesz részt az információk feldolgozásában és nem oszlanak meg annyira élesen az agy által ellátandó feladatok ezért általában a multitasking (egyszerre több dologra való odafigyelés) jobban megy nekik.
  • Nem bizonyított, hogy magasabb intelligenciával rendelkeznek, mint  jobbkezesek.
  • A férfiak körében gyakoribb a bal kéz domináns használata.
  • Híres balkezesek - van egy pár: Marie Curie, DaVinci, 1926 óta 14 amerikai elnők közül 6 volt balkezes, köztük Barack Obama is, a britt királyi család több tagja generációk óta, Picasso, Bob Dylan, Petőfi Sándor, Goethe - és még hosszan sorolhatnánk.

Szerzett vagy öröklött tulajdonság a balkezesség?

Ez is, az is!

Megfigyelések szerint a jobb kéz hosszabb idejű (6 hónap vagy több) sérülése esetén sokan válnak balkezessé és a gyógyulásuk után is a bal kezüket használják gyakrabban - ezt szerzett balkezességnek hívjuk.

A születéskor fellépő stressz is kiválthat balkezességre való hajlamot.

Genetikai okok is közrejátszhatnak a balkezesség kialakulásában, de nem kizárólagosan. Ha mindkét szülő balkezes, akkor is csak 46% annak az esélye, hogy a gyerek is balkezes lesz, de ebben a környezeti tényezők is szerepet játszanak, hiszen ebben az esetben a két szülőtől a bal kéz használatát látja. 

Már a magzati korban eldől, hogy melyik agyfélteke lesz a domináns és ennek következtében az is, hogy a születendő gyermeknek melyik lesz a domináns keze. 

Hogy látjuk mindezt napjainkban?

A pedagógia mai álláspontja szerint balkezes gyereket „átszoktatni” szigorúan tilos. A megváltoztatására tett kísérlet súlyos zavarokhoz vezethet a tanulás és önértékelés területén is. 

Ma már tudjuk, hogy a balkezesség, mint tulajdonság semmilyen szempontból nem hozható összefüggésbe az ügyetlenséggel, a rossz, hibás illetve bűnös jelzőkkel pedig végképp nem!

Bizonyos területeken kiemelkedőek és pont ez a szépség a különbözőségben! Minden gyermeknek más útja van. És mindenki ugyanolyan győzelmekre és eredményekre juthat el a saját útján!

Támogassuk bal kezes gyermekeinket!



Fotó: occupationaltherapy.com.au