Blog
Ne rombold le az önbizalmát! - Czirják Tamás
Egy apa, két számítógépes "ügy"... és ami mögötte van!
Egy apa, két számítógépes "ügy"... és ami mögötte van!
Nekünk is mondta, hogy velünk sem fog kivételt tenni, ha elcsesszük a gépet (a beállításait felülírjuk), akkor
" ne hozzuk hozzá, mert nem hajlandó megjavítani. A szabályokat be kell tartani és kész.
Értettem, hogy miért mondja, hisz én sem szeretek egy dolgot többször megcsinálni, főleg, ha előtte elmondom a játékszabályokat.
Később a saját számítógépemen feszegettem a határokat egy-egy beállításommal, amiért karbantartáskor mindig jól beolvasott, de ráhagytam. Persze soha nem értettem egyet vele, hisz' én használom a gépet, a saját beállításaimat, igényeimet akartam megvalósítani. De mit tehet az ember egy merev, kocka szakemberrel, aki mindent jobban tud?!
Egyszer olvastam egy idézetet:
Hibázni ér. Újra nekifutni ér. Nem megpróbálni viszont tilos!
Viszont a sráccal szemben, akinél azt érzem, hogyha hibázok, akkor azonnal lehurrog, hogy érezzem a hibám következményeit, vagy megbüntet (nem vihetem hozzá a gépet), hogy a következő alkalommal meg se próbáljam azt, ami a fejemben van, azt élhetem meg, hogy bátran fedezzem fel a világot? Szabadság helyett ketrectől való félelmek szorították gondolataimat...
Gyermekem eldöntötte, hogy eladja a számítógépét. Az átadás előtt a gépet újra telepítettem, s amíg frissült, a srácokra bíztam a gépet. Ők már nagyon unták a várakozást és kitalálták, hogy játszani fognak, így a telepítés alatt 95%-nál kihúzták az internetkábelt a gépből, aminek a következménye természetesen az lett, hogy az egész rendszer lefagyott és semmit nem lehetett tenni.
A bennem felgyülemlett érzések tomboltak, de visszafogtam magam. Már füstölögtem magamban, hogy ez +2 óra munka lesz, különben is, hogyan lehetett ennyire felelőtlen stb, stb...
Közben a gyermekem odaült mellém és megszólalt:
" Hát ez most jó tapasztalat volt!
Éreztem, hogy tudta és megértette, hogy mi ment félre, és levonta belőle a következtetéseket.
Este még megbeszéltük, hogy mi történt, de igazából másnap értettem meg, hogy a gyerekek tökéletesen tisztában vannak azzal, hogy az élet hogyan működik jól, minek mi a következménye.
Szülőként azt hisszük, hogy mi látjuk jól a világ dolgait. Tudjuk, hogy mi jó és mi nem az, hol vannak a határok, ezért a szülői féltésünk gyakran korlátozni akarja a gyermekeket. Ha pedig nem úgy jön össze, akkor vagy leszidjuk vagy büntetjük őket.
Mint mi, a gyerekek is tapasztalatok által tanulunk.
" Az emléleti okosságok szépek és jók, de sokszor egyáltalán nincs hatásuk a gyerekeinkre.
Hiába akarjuk megmondani a "tuttit", elég kis százalékban ér célba.
Szülőként két dolgot tehetek, hogy segítsem gyermekeimet az életben való eligazodásban:
Az önbizalom:
" Hit saját magunkban; személyes meggyőződés a saját képességeinkről, erőnkről, céljaink elérhetőségéről.
Milyen sok erőt tud adni, ha ezt megkapja valaki gyermekkorában!
Czirják Tamás
Kommunikációs képességfejlesztő
https://ahosokutja.hu