Himer Csilla pénzpedagógus szerint elengedhetetlen, hogy megtanítsuk gyermekeinknek a pénzzel való megfelelő bánásmódot. Ahhoz, hogy felelősségteljes és magabiztos legyen gyermekünk a pénzügyek terén, nem árt, ha felülvizsgáljuk a saját szokásainkat, beidegződéseinket.
Mikor az első gyermekünk kisiskolás korba lépett nagy dilemmába ütköztünk:
Adjunk zsebpénzt vagy ne adjunk?
Ha adunk akkor annak felhasználásáról ő dönt, vagy beleszólhatunk?
Ha ő dönt, akkor ugyan, milyen tapasztalatok alapján tud dönteni?
Hiszen nincsenek megfelelő ismeretei...az értékével sincs tisztában,...gondoltuk mi,...aztán hamar kiderült, hogy tapaszataltai igenis vannak:
olyanok, amiket tőlünk látott, hallott.
Gyermekeink minket figyelve alakítják ki - tudat alatt - már egészen kiskortól a pénzhez való viszonyukat. "A kicsik rendkívül gyorsan tanulnak, megfigyelik, mit csinálunk, utánoznak, követnek bennünket. Éppen ezért nem mindegy, milyen példát mutatunk nekik. Ha azt látják, hogy a buszon bliccelve, jegy nélkül utazunk, akkor ezt a példát fogják követni. Ugyanakkor, ha a szüleik minden hónapban leülnek és beosztják, kiszámolják a havi elkölthető pénzt, akkor ugyanez a tervezési igény bennük is kialakul. Tudattalanul is neveljük gyermekünket a pénzkezelésre, mert a legtöbbször észre sem vesszük, amikor lemásolják a tevékenységeinket" – magyarázza Himer Csilla pénzpedagógus.
Így hát leültünk a 7 éves nagyfiúnkkal és részletesen átbeszéltük a zsebpénzzel járó jogokat és felelősséget is.
Mi a következő egyszerű de fontos szabályokat hoztuk:
- minden hónap elején kapja meg a zsebpénzt, bizonyos dolgokat magának kell ebből megvenni, (pl: ha elveszíti a radírját, ceruzáit) erre félre kell tenni,
- a megmaradt pénzt szabadon bármire elköltheti, nem szólunk bele,
- ha azonban mindent elkölt és nem marad arra, amit neki kell magának megvenni, akkor sajnos azt a következő zsebpénzéig nélkülöznie kell.
Ezeket a szabályokat leírtuk és kitűztük a hűtőre, ott mindenki láthatta.
Követett el hibát, de rengetegett tanult belőle. Néha nekünk sem volt könnyű hagyni, hogy hibázzon, de kitartottunk a megállapodásunkban.
Legelső gyermekünk ma már 16 éves, és hat másik gyermekünk követi minden lépését, ők már nemcsak a miénket figyelik :) és tudjuk, hogy jó utat követnek!
"A saját pénz birtoklása már felnőttes, a gyűjtés, a számolgatás közben pedig még az önbizalmuk is fejlődik, erősödik. A spórolás, a megtakarítás igényét ebben a korban ki lehet alakítani a gyerekekben. A pénzgyűjtés ugyanakkor még nagyon komoly munkát jelent nekik, és az sem egyszerű a számukra, hogy céljaikat kitalálják. Ebben mindenképpen segíthetjük őket" – javasolja Himer Csilla.
A szakértő szerint ajándékba is adhatunk pénzt a gyerekeknek, de ebben az esetben is érdemes bizonyos szabályokat betartani:
"Lényeges, hogy ne azért adjunk a gyereknek pénzt, mert nem volt időnk ajándékot vásárolni neki. Pénzt csak akkor ajándékozzunk, ha azzal a céljai megvalósításához akarunk hozzájárulni. Például régóta szeretne a hobbijával kapcsolatosan valamilyen dolgot megvenni, vagy éppenséggel ahhoz kapcsolódó tanfolyamon részt venni. Mindenkor a céljai elérését segítsük az ajándékba adott pénzzel" – mondja Himer Csilla.
Vannak családok, ahol külső motivációként használják a pénzt, amit akkor kap meg a gyermek, ha bizonyos dolgokban jól teljesít.
A szakértő így vélekedik erről:
"Jobb megoldásnak tartom a zsebpénzt, mert a gyermek önmagáért tanul, azért, hogy okosodjon, hogy több legyen, és ez nem kapcsolható össze a pénzügyekkel. A házimunkáért sem jár pénz, hiszen azért takarítunk fel, hogy szebb és tisztább otthonban élhessünk, amit a másik iránti szeretetből teszünk. Ugyanakkor, ha a gyerek olyasmiben segít otthon, ami nem tartozik a házimunka körébe, nem függ össze a tanulással, akkor azért a pluszfeladatért jutalmazhatjuk pénzzel is."
A pénzpedagógus szerint abban, hogy a gyermekben kialakuljon a pénz kezelésének megfelelő módja, elsősorban a pozitív szülői példa segíthet:
- ha a gyermek azt látja, hogy otthon a pénz nem tabu,
- nem valami rossz dolog,
- hanem eszköz, amelynek használatával a szülei a céljaikat elérhetik,
- amit gondosan megtervezve hétről-hétre beosztanak,
- nem költenek fölöslegesen,
- nem unaloműzés a vásárlás,
akkor benne is megérik az erre irányuló igény, és felnőttként sikeresen kezelheti majd a pénzügyeit.
A Ti példátok mellett most szeretnénk néhány játékot ajánlani Nektek, amik nemcsak az ismeretek bővítésére, hanem a hosszú őszi esték tartalmas kitöltéséhez is tudatos választást jelentenek!
Nézzétek meg pénzügyi játékainkat!
Játékra fel! ...de tartsátok be a szabályokat! :)