A kreativitás alkotást, merészséget, a kihívások megoldását jelenti. Magába foglalja mindazon tulajdonságokat, amik képessé teszik az embert arra, hogy létrehozzon valamit, problémákat oldjon meg. Minden élethelyzetben alkalmazható.
Mit jelent a kreativitás?
A kreativitás alkotást, merészséget, a kihívások megoldását jelenti. Magába foglalja mindazon tulajdonságokat, amik képessé teszik az embert arra, hogy létrehozzon valamit, problémákat oldjon meg. Minden élethelyzetben alkalmazható.
Mindenki képes kreativitásra, de kreativitásunk mértékében nagyban különbözünk. A pszichológiai kutatások alapján az alkotó személyiség legfontosabb jellemzői:
- Könnyedség: a szellemi termékenység könnyedsége, gyorsasága, mennyisége, folyékonysága
- Rugalmasság: a szellemi mozgékonyság képessége ez, a változó igényekhez való hajlékony alkalmazkodás
- Eredetiség: a váratlan, a szokatlan, újszerű kedvelése, szellemesség, találó jelleg
- Újrafogalmazás: a szellemi struktúrák átszervezése, átértelmezése, átértékelése, átalakítása vagy legalább felülvizsgálata
- Problémaérzékenység: a probléma észrevevése, megértése, megoldásának igénye, vállalása
- Kidolgozottság: a részletek kidolgozásának, a komplexitásnak az igénye és preferenciája
- Szellemi egészség és hatékonyság (megismerési vágy, kíváncsiság, érdeklődés, függetlenség a gondolkodásban, vélekedésben, stb.)
- Az önmegvalósítás szándéka, önkifejezési akarat
- Pozitív én-kép, magabiztosság
- Pszichológiai biztonság
- A személyiség szabadsága, a korlátozások elleni védekezés
- A környezet tökéletesítésére, konstruktív megváltoztatására való törekvés
- A korlátozások, kötöttségek, szabályok nehezen tűrése, illetve ha ezeknek értelmét nem látja, lázad, tiltakozik ellenük.
A kreativitás személyiségjegyeit még számos tulajdonsággal bővítették a kutatók, mint például humor, egyedüllétre való igény, szélsőségesség, jó megfigyelőképesség. A kreatív emberekre jellemző ismertetőjegyek nagy száma és olykor ellentmondásossága miatt, ezeknek a személyeknek képessé kell válniuk ellentétes vonásaik összhangjának megteremtésére.
Hogyan segíthetjük a kreativitás fejlődését?
A gyerekek óvodás- és kisgyermekkorban a kreativitás lenyűgözően magas szintjét érik el. Dalaikban, rajzaikban, versikéikben, szójátékaikban ösztönös alkotókedvvel találkozhatunk.
Ebben az életkorban a kreativitás legfontosabb színterei a gyurmázás, rajz, versek, zene, tánc, színház. Ezek a ténykedések megmozgatják a fantáziát, felszínre hozzák a problémamegoldás rugalmasságát.
A kreatív játék ösztönzéséhez remek eszköz lehet egy újfajta építőkocka, ami lebontja a korlátokat, hogy kibontakoztassa a gyermek fantáziáját.
Miben különbözik más építőkockáktól?
- Méret – a kockák NAGYOK, ezért minden, amit a gyermek belőlük épít, különleges és valósághű. Majdnem minden harmadik vásárlónk állítja, szívesen játszott volna nagyobb építőkockákkal gyerekkorában.
- A kockák összeilleszthetők, ami végtelen összeszerelési lehetőséget biztosít, így órák múlva is szórakoztató. A gyerekek újra és újra játszani akarnak vele.
- Természetes anyagból készül – környezetbarát játék. Gondolunk a körülöttünk lévő világra, ezzel tanítva gyermekeinket a környezet iránti felelősségre.
- Festetlen – így a gyerekek kedvükre dekorálhatják alkotásaikat. Ezzel még inkább magukénak érezhetik azokat, és így szabadon használhatják a képzeletüket.
Mit kap a gyerek ettől a játéktól?
Mialatt életnagyságban megalkotják elképzeléseiket a kockákból, rengeteg kulcsfontosságú képességük fejlődik.
- Kifejlődnek egyedi kreatív képességeik.
- Saját terveik megalkotásával kifejezik képzeletüket.
- Megszerzik a bátorságot, hogy felépítsék saját életüket.
- Problémamegoldó képességük fejlődik azáltal, hogy kipróbálják, mi működik, és mi nem.
- A természetbarát termék a környezet iránti felelősségre nevel.
- Többet mozognak, fejlődik a kézügyességük és térbeli gondolkodásuk.
Szakemberek ajánlják:
Ina Grasmane pszichológus: Nemzetközileg elismert, tapasztalt pszichológus. Iskolákban, ifjúsági otthonokban praktizál, 20 éves gyerekpszichológusi tapasztalattal rendelkezik.
"Ezzel a játékkal olyan ajándékot adunk gyerekünknek, ami lehetőséget ad, hogy életnagyságban alkossák meg képzeletük szüleményeit. Úgy építi és színezi, ahogyan ő akarja; valamit, ami talán annak az előképe lesz, amiben később valóban élni fog. Hogy már most megálmodhassa saját életét… A mai gyerekeknek nagyon hiányzik a személyes kreatív tér. A gyerekek látják, amit mi már nem… Hagyjuk, hadd mutassák meg!"
Inguna Mikuda: "Darbīgās rociņas" Montessori gyermekfejlesztési központ
felügyelő
"Mikor felajánlották az óvodánk számára, hogy kipróbáljuk az építőkockákat, kissé szkeptikus voltam: meddig fogják ezek bírni? Be kell ismerjem, alaptalanok voltak a kétségeim, hisz már hónapok óta minden nap játszanak velük a gyerekek, és semmi bajuk nem lett a kockáknak. Minden korosztály használja őket, és élvezettel játszik velük. A kétévesek szeretik egyszerűen egymásra pakolni őket, tornyokat és falakat építenek belőlük. A nagyobbak házakat, kastélyokat építenek, valamint színpadokat, amin jeleneteket játszanak el. Csodás dolgok építhetők a fantázia és a logika segítségével. Nem kell azon aggódni, hogy az éppen megépített fal eldől, és valaki megsérül, mert a kockák könnyűek, és az éleik le vannak kerekítve. Örülök, hogy ilyen hasznosan fel tudták használni ezt a környezetbarát anyagot. Imádjuk!"